Jak przetrenowanie może zrujnować Twoje wyniki

Trener Max Holcroft wyjaśnia, dlaczego nie musisz być na siłowni przez cały dzień, każdego dnia.

Niezależnie od tego, czy nazywamy to "przetrenowaniem" czy "niedostateczną regeneracją", proste powiedzenie "więcej znaczy lepiej" po prostu nie ma zastosowania do treningu.

W większości przypadków jakość ma pierwszeństwo przed ilością! Kiedy trenujesz, Twoje ciało zasadniczo się psuje! Następnie odbudowuje się w silniejszej i bardziej wytrzymałej konfiguracji. Mięśnie się zrywają, energia jest wyczerpana, a pojemność VO2 jest sprawdzana. Po treningu organizm przechodzi w tryb regeneracji, stąd potrzeba "odbudowy" i wzmocnienia się.

A zatem sen, właściwe odżywianie, nawyki związane ze stylem życia, uważność i aktywna regeneracja są niezbędne, aby wszystko wróciło silniejsze i gotowe do ponownego zerwania (mówiąc o zerwaniu, mam na myśli włókna mięśniowe, a nie kości!).

Jeśli po prostu trenujesz, trenujesz, trenujesz bez odpowiedniej regeneracji, to tak jakbyś zawsze biegał poniżej swoich możliwości. Pomyśl o takiej analogii: super bolid F1 o wysokich osiągach zaczyna wyścig i mknie po torze, w pewnym momencie zjeżdża do pit-stopu (wymiana opon, paliwa, klocków hamulcowych itp.), a następnie wznawia wyścig. Chroniczne zmęczenie, brak energii, brak wydajności, brak wyników - to wszystko jest spowodowane niedostateczną regeneracją/przetrenowaniem!

Tak więc moja rada dla Ciebie: trenuj ciężko, uderzaj z intensywnością i prowadź aktywny tryb życia, ale regularnie wykonuj masaże, pływaj, medytuj, rozciągaj się, odżywiaj się prawidłowo, śpij 7-8 godzin dziennie i ciesz się słońcem - Twoje ciało, rodzina i "wyścig" będą Ci wdzięczne.

Nie jesteś pewien, czy masz właściwą równowagę? Nasz protokół THR1VE to 8-tygodniowy program treningowy i żywieniowy, opracowany z ekspertami, który powie Ci wszystko, co musisz wiedzieć i wymaga mniej niż dwóch godzin treningu tygodniowo.

O Maxie
Max jest wykwalifikowanym trenerem personalnym i właścicielem Crossfit4000 w Brisbane CBD.