7 sposobów, w jaki ćwiczenia pomagają w skutecznym radzeniu sobie ze stresem

Religijnie nastawiasz budzik na poranny jogging, ale w końcu wciskasz przycisk drzemki. W miarę upływu dnia twój stres rośnie. Ale czy wiesz, że unikanie przycisku drzemki i ćwiczenia fizyczne mogą pomóc ci uniknąć stresu? I wszystkich problemów zdrowotnych, które stres może wywołać?

Wiele badań wykazało, że ludzie, którzy regularnie ćwiczą, są szczęśliwsi i rzadziej zapadają na depresję. Według ekspertów z Yale Stress Center, wzrost tętna w wyniku ćwiczeń może faktycznie odwrócić uszkodzenia mózgu spowodowane przez stresujące wydarzenia!

1. Poprawia Twój nastrój

Badania pokazują, że ćwiczenia fizyczne obniżają poziom hormonów stresu w organizmie, adrenaliny i kortyzolu, a także stymulują produkcję endorfin, neuroprzekaźników dobrego samopoczucia. Endorfiny to naturalne środki przeciwbólowe i poprawiające nastrój, które pomagają lepiej radzić sobie ze stresem. Więc załóż te buty do biegania i wyjdź z domu!

2. Poprawia pamięć i uczenie się

Masz tendencję do zapominania rzeczy, gdy jesteś pod wpływem stresu? Cóż, jest ku temu powód. Stres osłabia mózg, zwłaszcza hipokamp, który jest odpowiedzialny między innymi za pamięć. Ćwiczenie promuje produkcję neurohormonów, takich jak noradrenalina, które są związane z poprawą funkcji poznawczych i uczenia się.

3. Pomaga ciału lepiej się komunikować

Według American Psychological Association, ćwiczenia zmusza systemy fizjologiczne organizmu do komunikowania się znacznie bliżej niż zwykle. Systemy te są zaangażowane w reakcję na stres, takie jak z układu krążenia lub układu mięśniowego. Lepsza harmonia między systemami ciała oznacza lepsze radzenie sobie ze stresem.

4. Pomaga ci lepiej spać

Brak snu sprawia, że jesteśmy bardziej drażliwi i prowadzi do większego stresu i niepokoju w ciągu dnia. Ćwiczenia mogą być pomocne, ponieważ przerywają ten cykl - dobry trening może sprawić, że będziesz spał lepiej niż szklanka ciepłego mleka.

5. Znacząco poprawia samoocenę

Jak często twoja rozszerzająca się talia pozostawia cię w szaleństwie i stresie? Tak, tak właśnie myśleliśmy. Ćwiczenie ma również korzyści emocjonalne. W miarę jak cale z talii zaczynają znikać, a Twoja siła i wytrzymałość rosną, rośnie również Twoja samoocena. Odnowione poczucie siebie zmniejszy stres i będziesz czuć się o wiele lepiej!

6. Pomaga w nawiązywaniu kontaktów towarzyskich

Ćwiczenie pozwala być społeczne - na siłowni, na wędrówce, w klasie jogi - i to może być wielki dla redukcji stresu. Liczne badania dowiodły, że kontakty towarzyskie są dobre dla poczucia własnej wartości i podnoszą jakość życia. Znajdź świetne grono przyjaciół, zrób z ćwiczeń wysiłek grupowy i zobacz, jak twoje ciało i umysł się rozweselają!

7. Pomaga Ci lepiej zorganizować swoje życie

Podążanie za planem treningowym lub rutyną ćwiczeń pomaga w wyznaczaniu celów i przestrzeganiu ustalonej rutyny. Możesz przynieść tę samą naukę do swojej pracy i życia domowego. Połowa stresu zniknie w mgnieniu oka!

Więc czy to ćwiczenia w grupie czy sesja indywidualna, zacznij już teraz!

Tagi: ćwiczeniaestreszarządzaniestresemzarządzaniestresemćwiczeniastresująceżycie treningplan treningowy