Baza wiedzy

Nietolerancja glutenu …
Wpis dodano: 03.02.2014

gluten wordMenu dla osób nietolerujących glutenu

Zawarte w nim dania nie zawierają glutenu, a są wskazane dla osób chorujących na celiakię lub z takim podejrzeniem. Badania wskazują, że nasze społeczeństwo spożywa zbyt wiele zbóż glutenowych i bylibyśmy zdrowsi, gdyby udało się nam ograniczyć tak wysokie jego spożycie.

Diagnozę nietolerancji glutenu zwykle stawia się przy uciążliwych objawach alergii (reakcje skórne, biegunki) oraz podwyższonych parametrach badań krwi: badanie na przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej t(TG) w klasie IgA we krwi (skrot: IgA (IgA tTG Ab), badania na przeciwciała przeciw endomysium mięśni gładkich w klasie IgA we krwi (skrót IgA-EmA).

Głównym zadaniem układania diety bezglutenowej jest zastąpienie zbóż zawierających gluten, zbożami go nie zawierającymi, czyli mąk, produktów mącznych takich jak pieczywo, pierogi, makarony. Na szczęście w naszym kraju jest wiele dostępnych zbóż bezglutenowych: proso (kasza i mąka jaglana), amarantus (szarłat), gryka, ryż, kukurydza, mąka ziemniaczana, komosa ryżowa (quinoa). Z podanych zbóż można zrobić sobie mąkę samemu, po prostu je mieląc w młynku czy blenderze.

Warto jest również zadbać o spożywanie produktów wspomagających florę bakteryjną jelit takich jak kiszonki, barszcz na zakwasie lub preparaty zawierające probiotyki wraz z prebiotykami. Dzięki nim zmniejszy się przepuszczalność jelit, która jest jedną z przyczyn alergii oraz nietolerancji pokarmowych.

Równie ważne jest spożywanie zmielonych nasion, które dostarczą nienasyconych kwasów tłuszczowych, wspierających układ odpornościowy.

Także czosnek, tymianek oraz pokrzywa, które mają działanie podobne do leków przeciwhistaminowych, zmniejszają stany zapalne.

Osoby z nietolerancją glutenu mają często problemy skórne, na które pomagają kąpiele w wodzie z dodatkiem rozgotowanych nasion siemienia lnianego. Taka kąpiel chroni podrażnioną skórę, pomagając jej odzyskać równowagę lipidową.

Jeśli zauważysz niepożądane reakcje alergiczne na produkt podany w menu, możesz:
- wykluczyć go z diety
- skonsultować się z lekarzem
- w panelu użytkownika zmienić opcję menu standardowego na menu dla osób z alergiami
- skonsultować się z naszym dietetykiem za pomocą formularza kontaktowego.

W czasie infekcji, zapoznaj się z zaleceniami dietetyka na czas chorowania