Baza wiedzy

Podwyższony poziom cukru …
Wpis dodano: 10.10.2015

Podwyższony poziom cukru – menu dla osób z podwyższonym poziomem cukru oraz z podejrzeniem kandydozy (drożdżyca)

Dania, które powinny przeważać w tej diecie powinny składać się z pełnoziarnistych zbóż, różnokolorowych warzyw takich jak boćwina, brokuły, kalarepa, kapusta kiszona, ogórki, pieczarki, rzodkiewka, sałata, szczypiorek, szpinak, brukselka, dynia, fasole, bakłażan, papryka, natka pietruszki, pomidory, pory, szparagi. Natomiast wykluczone powinny być wszelkie słodycze, miód, słodkie owoce (winogrona, gruszki, banany, rodzynki), soki owocowe, produkty z mąki rafinowanej. Należy również unikać słonych dań, ponieważ po spożyciu soli, wzrasta apetyt na słodkie i trudniej jest sobie wtedy odmawiać owoców oraz słodyczy.

Warto także ograniczyć spożywanie nabiału do 2-3 razy w ciągu tygodnia.

W przypadku utrzymującego się podwyższonego poziomu cukru we krwi lub niepokojących objawów, sama dieta nie wystarczy. Zawsze należy konsultować się z lekarzem i w razie konieczności podjąć leczenie, nie rezygnując z przygotowywania sobie właściwych posiłków.

Szczególnie wartościowymi produktami są kiszonki, barszcz na zakwasie oraz dobre preparaty zawierające zarówno probiotyki jak i prebiotyki. Wzmacniają one florę bakteryjną jelit, uniemożliwiając przerost grzybów oraz utrudniając rozwój ewentualnych infekcji. Pomocne są także mikroalgi, czyli spirulina lub chlorella, które stosuje się jako posypkę do dań lub łyka się w tabletkach. Regulują one metabolizm cukru, a przy okazji zawierają cenne białko.

Jeśli zauważysz niepożądane reakcje alergiczne na produkt podany w menu, możesz:

- wykluczyć go z diety

- skonsultować się z lekarzem

- w panelu użytkownika zmienić opcję menu standardowego na menu dla osób z alergiami

- skonsultować się z naszym dietetykiem za pomocą formularza kontaktowego.

W czasie infekcji, zapoznaj się z zaleceniami dietetyka na czas chorowania.

dietetyk Joanna Mendecka