Baza wiedzy

Podwyższony poziom cholesterolu
Wpis dodano: 10.10.2015

Menu sprzyjające obniżeniu ciśnienia oraz poziomu cholesterolu.

Dania w tym menu przeznaczone są dla osób z tendencją do nadciśnienia i podwyższonego poziomu cholesterolu. W przypadku utrzymującego się poziomu cholesterolu powyżej normy należy skonsultować się z lekarzem oraz podjąć leczenie. Celem dań przygotowanych w tym menu jest wspieranie leczenia nadciśnienia oraz zapobieganie rozwojowi ewentualnej choroby wieńcowej. Zachęcamy Cię do zapoznania się z artykułami na temat wpływu żywienia na funkcjonowanie naszego organizmu. Warto je przeczytać, ponieważ im lepiej zrozumiesz zależności, tym łatwiej będzie Ci wprowadzić zmiany do sposobu żywienia, zmieniać je na zdrowsze, zarażać nimi najbliższych.

Dieta przy ryzyku nadciśnienia i zbyt wysokim poziomie cholesterolu bazuje na podawaniu dań z gotowanego (bez soli) ryżu, np. z dodatkiem owoców, dodawaniu do posiłków mielonych nasion siemienia lnianego, które jest bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które w znaczący sposób zapobiegają tworzeniu się złogów cholesterolowych. Wskazana jest także oliwa z oliwek oraz olej z pestek dyni.

Dobrze jest zwiększać spożywanie produktów bogatych w wapń, magnez i potas, takich jak np buraki, kawa zbożowa, koper włoski, liść maliny.

Cenne są także warzywa bogate w witaminy C, E, A, beta-karoten.

W przypadku zbyt wysokiego ciśnienia, należałoby radykalnie ograniczyć lub wykluczyć spożywanie soli, a zamiast niej używać kminku, majeranku, lubczyku, tymianku, oregano, bazylii. Najłatwiej zrobić to etapowo, czyli zmniejszać używanie soli, a zwiększać ilość ziół. Nawyki można zmienić w każdym wieku.

Wyklucza się również dania smażone oraz zawierające nasycone kwasy tłuszczowe – np. tłuste mięsa.

Jeśli zauważysz niepożądane reakcje alergiczne na produkt podany w menu, możesz:
– wykluczyć go z diety
– skonsultować się z lekarzem
– w panelu użytkownika zmienić opcję menu standardowego na menu dla osób z alergiami
– skonsultować się z naszym dietetykiem za pomocą formularza kontaktowego.

W czasie infekcji, zapoznaj się z zaleceniami dietetyka na czas chorowania.