Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa jest rzadko spotykaną odmianą tej choroby.

Powody

Łożysko wspiera i odżywia rosnące dziecko. Hormony łożyskowe wspomagają rozwój dziecka. Jednak te same hormony również blokują działanie insuliny, przez co jest mniej skuteczna. Cukrzyca ciążowa występuje, gdy organizm nie jest już w stanie wytwarzać i wykorzystywać całej insuliny potrzebnej w czasie ciąży, co skutkuje wysokim poziomem glukozy we krwi. Niektóre kobiety narażone są na większe ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej. Następujące czynniki zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej:

• Nadwaga przed ciążą

• Zbyt duży przyrost masy ciała podczas ciąży (więcej niż zalecana)

• Wiek powyżej 25 lat

• Historia cukrzycy ciążowej

• Cukrzyca u bliskich krewnych

Jak rozpoznaje się cukrzycę ciążową?

Większość kobiet, jest regularnie poddawanych badaniom przesiewowym w kierunku cukrzycy ciążowej między 24 a 28 tygodniem ciąży. Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka rozwoju cukrzycy ciążowej, lekarz może sprawdzić twój stan wcześniej i / lub więcej niż raz w trakcie ciąży. W ramach ciążowego testu na cukrzycę lekarz poprosi cię o wypicie słodkiego napoju, a przed i po wypiciu napoju zostanie pobrana próbka krwi do analizy. Jeśli wyniki wskazują, że poziom glukozy we krwi w określonym czasie jest wyższy niż zalecane limity, diagnoza cukrzycy ciążowej zostaje potwierdzona.

Dlaczego ważne jest, aby leczyć cukrzycę ciążową?

Dla zdrowia matki i dziecka ważne jest rozpoczęcie leczenia cukrzycy ciążowej zaraz po jej zdiagnozowaniu. Nieleczona cukrzyca ciążowa może powodować problemy, które obejmują:

• Zwiększone prawdopodobieństwo urodzenia dużego dziecka ważącego ponad 4 kg - ten stan nazywa się makrosomią.

• Powikłania i urazy podczas naturalnego porodu;

• Twoje dziecko jest narażone na wysokie ryzyko przedwczesnego porodu i problemów z oddychaniem (niewydolność oddechowa)

• Wysokie ryzyko niskiego poziomu cukru we krwi (hipoglikemii) u dziecka wkrótce po porodzie

Istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia stanu przedrzucawkowego (wysokie ciśnienie krwi i problemy z wątrobą lub nerkami). Postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza i ostrożne leczenie cukrzycy ciążowej może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych powikłań.

Czego się spodziewać po zdiagnozowaniu cukrzycy ciążowej?

Twój lekarz zaleci zdrową, kontrolowaną dietę węglowodanową i ćwiczenia. W wielu przypadkach te środki będą wystarczające do kontrolowania poziomu glukozy we krwi przez cały okres ciąży. Możesz potrzebować pomocy dietetyka z planem zdrowego żywienia. Dietetyk może nauczyć cię, jak kontrolować ilość i rodzaje węglowodanów w jedzeniu, aby kontrolować poziom glukozy we krwi. Możesz również zostać poproszona o prowadzenie dziennika diety i monitorowanie swojej wagi. Może być konieczne codzienne sprawdzanie poziomu glukozy we krwi za pomocą glukometru. Poproś swojego lekarza lub doradcę diabetologicznego o zalecenie odpowiedniego glukometru. Sprawdzanie i śledzenie poziomu glukozy we krwi może pomóc w radzeniu sobie z cukrzycą ciążową.

Zazwyczaj poziom glukozy we krwi należy sprawdzać co najmniej 4 razy dziennie, zwykle na czczo, a następnie 1-2 godziny po jedzeniu. Twój lekarz lub pracownik służby zdrowia powie ci, jak często należy wykonywać badania i jaki jest docelowy zakres stężenia glukozy we krwi. Pamiętaj, aby rejestrować pomiary stężenia glukozy we krwi, w tym czas i wyniki badań, przed lub po posiłku oraz jak długo po posiłku.

Delikatne ćwiczenia podczas ciąży pomogą organizmowi lepiej wykorzystać własną insulinę i pomogą kontrolować poziom glukozy we krwi. Rodzaje ćwiczeń, które kobiety w ciąży mogą bezpiecznie wykonywać, obejmują szybki spacer i pływanie. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby uzyskać poradę na temat bezpiecznych ćwiczeń podczas ciąży.