Co jeść mając cukrzycę?

Rodzaj pożywienia ma bezpośredni wpływ na poziom glukozy we krwi. Niektóre pokarmy podnoszą poziom glukozy we krwi bardziej niż inne. Skuteczne zarządzanie cukrzycą wymaga wiedzy, jakie pokarmy i ile możesz jeść, a także przestrzegania planu posiłków, który pasuje do twojego stylu życia i pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi. Pokarmy zawierają 3 główne rodzaje składników odżywczych: węglowodany, białka i tłuszcze.

Węglowodany

Węglowodany to skrobie, cukry i błonnik znajdujący się w produktach spożywczych, takich jak zboża, owoce, warzywa, produkty mleczne i słodycze. Podnoszą poziom glukozy we krwi szybciej i bardziej niż inne składniki odżywcze znajdujące się w żywności, takiej jak białka i tłuszcze. Wiedza o tym, które pokarmy zawierają węglowodany i ile węglowodanów jest w pożywieniu, jest pomocna w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi. Węglowodany ze źródeł takich jak warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste (bogate w błonnik) są wskazane przy cukrzycy w odróżnieniu od węglowodanów ze źródeł z dodatkiem cukrów, tłuszczu i soli.

Białko

Białko jest istotną częścią zbilansowanej diety i zapobiega uczuciu głodu. W przeciwieństwie do węglowodanów nie podnoszą poziomu glukozy we krwi. Jednak aby uniknąć przyrostu masy ciała, konieczne jest kontrolowanie wielkości porcji żywności zawierającej białka. U osób z cukrzycą typu 2 białko powoduje szybsze działanie insuliny, dlatego nie należy próbować radzić sobie z niskim poziomem glukozy we krwi za pomocą koktajli i mieszanek białkowych. Użycie 15 gramów szybko działających węglowodanów zawierających glukozę, takich jak sok, inne napoje słodzone cukrem, żel glukozowy lub tabletki, jest optymalnym sposobem leczenia niskiego poziomu cukru we krwi.

Tłuszcze

Tłuszcze są istotną częścią zbilansowanej diety. Szczególnie korzystne są tłuszcze zawarte w tłustych rybach, orzechach i nasionach. Nie podnoszą poziomu glukozy we krwi, ale są bogate w kalorie i mogą powodować przyrost masy ciała. Staraj się uwzględnić wszystkie 3 składniki odżywcze w swoich posiłkach, aby zrównoważyć dietę.

Zdrowe wybory żywieniowe

Twój dietetyk lub lekarz może pomóc w opracowaniu planu posiłków, który będzie dla ciebie odpowiedni i dopasowany do twojego stylu życia. Kilka zaleceń dotyczących zdrowego odżywiania. Zdrowa dieta dla osoby z cukrzycą to zdrowa dieta dla całej rodziny. Ciesz się jedzeniem, regularnie jedząc zdrowe posiłki o odpowiedniej wielkości porcji. Twój lekarz może pomóc ci dowiedzieć się, jak wybierać zdrową żywność i prawidłową wielkość porcji. Spożywaj różnorodne pokarmy bogate w składniki odżywcze, w tym zdrowe tłuszcze, chude mięso lub białka, produkty pełnoziarniste i niskotłuszczowe produkty mleczne w odpowiednich ilościach. Jak najczęściej wybieraj pokarmy bogate w błonnik, takie jak owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste (otręby, pełnoziarnisty makaron, brązowy ryż). Spróbuj zastąpić mięso soczewicą, fasolą lub tofu. Pij niskokaloryczne napoje, takie jak herbata bez cukru lub kawa i woda. Wprowadź do diety substancje słodzące. Wybieraj produkty o niższej zawartości soli.

Wybierz pożywienie i ilość na podstawie poziomu glukozy we krwi. Jeśli jesz więcej, niż potrzebujesz, poziom glukozy we krwi wzrośnie. Znajomość prawidłowego doboru wielkości porcji ma zasadnicze znaczenie dla skutecznego leczenia cukrzycy. Planuj posiłki na określony czas (na przykład od kilku dni do tygodnia) i włącz do swojej diety różnorodne produkty zawierające wszystkie rodzaje składników odżywczych. Nie idź na zakupy, gdy jesteś głodny, ponieważ często prowadzi to do mniej zdrowych wyborów żywieniowych. Nie kupuj słodkich napojów, słodyczy ani chipsów. Sprawdź etykiety żywności, które pomogą ci dokonać właściwego wyboru.