Dieta bezglutenowa

Przejście na produkty bezglutenowe jest głównym trendem w zdrowym odżywianiu w ciągu ostatnich 5 lat. Uważa się, że dieta bezglutenowa nie tylko pomaga w alergiach pokarmowych, ale jest korzystna dla normalizacji metabolizmu i poprawy tempa metabolizmu - a tym samym dla utraty wagi. Ponieważ gluten jest składnikiem białka zbóż, dieta bezglutenowa oznacza unikanie wszystkich produktów pszennych. Obejmuje to chleb i makaron, a także całą listę gotowych do spożycia produktów, w których jako zagęszczacz zastosowano gluten.

Co to jest dieta bez węglowodanów?

Najnowsze badania naukowe pokazują, że gluten obniża zapotrzebowanie organizmu na energię niezbędną do podstawowego metabolizmu - innymi słowy spowalnia metabolizm. Jest to jeden z powodów, dla których dieta bezglutenowa może przynosić korzyści zdrowotne. Zasadniczo gluten może wpływać na wiele hormonów wytwarzanych w tłuszczu trzewnym. W szczególności mówimy o leptynie, hormonie głodu. Otyłość jest często związana z odpornością na leptynę - niezdolnością organizmu do prawidłowego wysyłania sygnałów sytości.

Jak gluten wpływa na organizm?

Gluten to złożone białko występujące w pszenicy, jęczmieniu, życie i innych zbożach. Im więcej glutenu w mące, tym łatwiej zrobić z niej zwarte ciasto, które zamienia się w wypieki - dlatego dieta bezglutenowa oznacza całkowite odrzucenie produktów mącznych. Ponadto, ponieważ gluten pszenny jest uważany za jeden z najbardziej wszechstronnych składników żywności, pełna lista glutenu obejmuje prawie wszystkie produkty spożywcze wytwarzane przemysłowo - od lodów po zupy błyskawiczne. Produkty z glutenem:

• mąka pszenna

• wszelkie wypieki z mąki pszennej

• jęczmień perłowy

• chleb żytni i żytni

• owies i płatki owsiane

• orkisz

• wiele półproduktów i gotowych produktów spożywczych

Produkty bezglutenowe

Gluten jest składnikiem białka zbóż, dlatego znajduje się we wszystkich produktach pszennych. Jednak gluten nie występuje w innych roślinach i mięsie. Oznacza to, że nie występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego, wodzie, sokach, warzywach (w tym ziemniakach i kukurydzy), owocach, jagodach, grzybach i nasionach. Należy pamiętać, że spożywanie samych pokarmów bezglutenowych nie sprawia, że dieta jest prawidłowa, zdrowa ani odpowiednia do utraty wagi. Istnieje wiele produktów bezglutenowych, które są niezdrowe, od napojów gazowanych po frytki i majonez. Dzięki swojej specjalnej strukturze gluten może zatrzymywać dwutlenek węgla - co w połączeniu z drożdżami zapewnia wyrośnięcie ciasta. Jednak to właśnie ta zdolność szkodzi ciału. Przede wszystkim w jelitach zaczyna się reakcja, która wywołuje inne problemy zdrowotne. Dodatkowo większość glutenowych produktów spożywczych ma wysoki indeks glikemiczny - mówimy o białym pieczywie, ciastach, ciastach, gofrach i innych słodyczach.

Produkty bezglutenowe - pełna lista

Dieta bezglutenowa opiera się na wykorzystaniu roślin strączkowych (fasola, soczewica), pseudoziarnistych (gryka, komosa ryżowa, proso, amarantus), różnych warzyw, owoców, orzechów, mięsa, kurczaka i ryb. Ponadto istnieją technologie wytwarzania bezglutenowego makaronu kukurydzianego. Ponieważ gluten jest białkiem w zbożach, nie występuje w mięśniach zwierząt. Na diecie bezglutenowej można spożywać każdy rodzaj mięsa (wołowina, kurczak, jagnięcina, wieprzowina), ryby (łosoś, łosoś, dorsz) oraz nabiał (ser, kefir, śmietana, mleko). Gryka i inne pseudo ziarna (komosa ryżowa, amarantus, sorgo) przypominają jedynie zboża, będąc jednocześnie nasionami kwiatów - to znaczy nie zawierają glutenu. Dodatkowo dieta bezglutenowa pozwala na spożywanie wszystkich rodzajów ryżu, a także kukurydzy. Na diecie bezglutenowej możesz jeść wszystkie nasiona roślin strączkowych - w tym groszek, ciecierzycę, soję, soczewicę czerwoną, brązową i zieloną oraz różne rodzaje fasoli. Wraz z warzywami i owocami stają się głównym źródłem błonnika pokarmowego w diecie.