Cukrzyca – dieta

Przepisując dietę diabetykowi, lekarz kieruje się wiekiem, płcią, poziomem aktywności fizycznej i kategorią wagową pacjenta. Podstawowe zasady żywienia dietetycznego to ograniczenie słodzonej żywności. Podstawową koncepcją diety diabetologicznej jest jednostka chleba (XE) odpowiadająca 10 g węglowodanów. Dietetycy opracowali zestawy tabel wskazujące ich ilość na 100 gramów dowolnego produktu. Dieta dla chorych na cukrzycę przewiduje codzienny posiłek o łącznej wartości od 12 do 24 XE.

Czego unikać?

Osoba chora na cukrzycę powinna jeść zgodnie z zaleceniami tabel obliczania jednostek chleba. Istnieje kilka wskazówek dotyczących obniżania poziomu cukru we krwi:

• usunąć z diety alkohol, soki, lemoniadę;

• zmniejszyć ilość słodzików i śmietanki podczas picia herbaty, kawy;

• wybieraj niesłodzone potrawy;

• zamień słodycze na zdrową żywność, na przykład zjedz deser bananowy zamiast lodów (ubij mrożone banany mikserem).

Dieta na cukrzycę typu 2

Nawet na początkowym etapie choroby musisz przestrzegać zasad żywieniowych. U diabetyków niestosujących dietę - komórki tracą wrażliwość na insulinę w wyniku spożywania dużych ilości węglowodanów. W rezultacie poziom glukozy we krwi wzrasta i stale utrzymuje się na wysokim poziomie. Dieta na cukrzycę typu 2 pomaga przywrócić zdolność komórek do wchłaniania cukru. Podstawowe zasady diety to:

• zastąpienie cukru substancjami słodzącymi w ilości dozwolonej przez lekarza;

• wybór deserów zawierających tłuszcze roślinne (jogurt, orzechy);

• posiłki o tej samej zawartości kalorii;

• jedz więcej węglowodanów rano.

Dla diabetyków typu 2 zaleca się dzienne spożycie 1,5 litra płynów. Wykluczone jest przejadanie.

Dozwolone produkty

Nie jest trudno stosować dietę w przypadku cukrzycy typu 2. Musisz tylko wiedzieć, które pokarmy można spożywać w ograniczonych ilościach, a którymi musisz wypełnić większość diety. Znając metody przygotowywania posiłków dietetycznych i prawidłowe połączenie dozwolonych składników, łatwo jest zaprojektować odpowiednią dla siebie dietę, które ma na celu utrzymanie stabilnego stanu pacjenta. W cukrzycy typu 2 tylko dieta pozwala w niektórych przypadkach utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi. Aby jednak osiągnąć doskonałe wyniki, ważne jest, aby wiedzieć, czego nie można jeść w cukrzycy, które pokarmy należy maksymalnie ograniczać, a które można spożywać bez ograniczeń.

Co należy wziąć pod uwagę?

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że węglowodany powinny być dostarczane do organizmu w wystarczających ilościach, ale równomiernie. Ważne jest, aby przestrzegać tej zasady zarówno w przypadku cukrzycy typu 1, jak i 2. Każde odstępstwa prowadzą do gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi, a tym samym do poważnych powikłań. Dla osób z cukrzycą przydatne jest prowadzenie dziennika żywności, który pomoże ci określić dietę. Dieta żywieniowa każdego pacjenta powinna być ściśle indywidualna, ponieważ przy opracowywaniu diety wiek i płeć pacjenta, poziom aktywności fizycznej, są elementem kluczowym.

Podstawowe zasady żywieniowe

• zrównoważony stosunek składników odżywczych (białka: tłuszcze: węglowodany = 16%: 24%: 60%) odgrywa ogromną rolę.

• zawartość kalorii w codziennej diecie powinna odpowiadać zużyciu energii przez konkretnego pacjenta, obliczonej z uwzględnieniem jego masy ciała, wieku, płci, wykonywanego zawodu.

• rafinowane węglowodany należy wykluczyć z diety, zastępując je substancjami słodzącymi.

• codzienna dieta powinna być nasycona witaminami, pierwiastkami śladowymi, błonnikiem pokarmowym.

• zaleca się ograniczenie zawartości tłuszczów zwierzęcych do 50%.

• Jeść należy 4-5 razy dziennie o tej samej porze, a każdy posiłek musi być w odpowiednich proporcjach.