Odpowiednie żywienie dla cukrzyka

Jedzenie to przyjemność, a cukrzyca nie jest powodem do odmawiania sobie tej przyjemności. Dieta diabetologiczna powinna być zbilansowana i oparta na zasadach zdrowej diety, podobnie jak u osób bez cukrzycy.

Cukrzyca

Po zdiagnozowaniu cukrzycy, wiele osób wpada w panikę, martwiąc się koniecznością wprowadzenia drastycznych zmian w stylu życia i diecie. Jeśli nie masz nadwagi ani otyłości, nie masz się czym martwić. Nie powinieneś nawet wykluczać swoich ulubionych potraw z diety - jak mówi większość dietetyków, najważniejszy jest umiar. Podejmowanie świadomych decyzji dotyczących tego, co jesz, może pomóc ci kontrolować poziom cukru we krwi. Zbilansowana dieta cukrzycowa może również pomóc obniżyć poziom cholesterolu i ryzyko powikłań związanych z wysokim poziomem cholesterolu. Chociaż nie ma specjalnego programu żywieniowego dla diabetyków lub innych osób zainteresowanych dietą zapobiegającą cukrzycy, zawsze można skorzystać z informacji o tym, jak różne pokarmy mogą wpływać na poziom cukru we krwi (glukozy).

Podstawy diety

Cała żywność, to trzy główne kategorie składników odżywczych: białko, tłuszcz i węglowodany. Głównym składnikiem odżywczym, który wpływa na poziom cukru (glukozy) we krwi, są węglowodany. Trawione węglowodany zamieniają się w energię dla organizmu, czyli glukozę. Glukoza dostaje się następnie do krwiobiegu i powoduje wzrost poziomu cukru we krwi. Zwykle dzieje się to 15 minut po jedzeniu, w zależności od rodzaju i ilości jedzenia. Insulina jest potrzebna, aby cukier w postaci glukozy przemieszczał się z krwiobiegu do komórek, dostarczając im energii. Ponieważ osoby z cukrzycą typu 1, a czasami z cukrzycą typu 2, są zależne od insuliny, ważne jest, aby znać ilość węglowodanów we wszystkich spożywanych pokarmach i napojach. Umiejętność liczenia węglowodanów w pożywieniu pomaga obliczyć dawkę insuliny, która ma być podana przy użyciu strzykawki lub pompy insulinowej.

Jakie pokarmy zawierają węglowodany?

To przede wszystkim produkty bogate w skrobię: pieczywo, płatki zbożowe, krakersy, ryż, makaron i płatki zbożowe. Warzywa bogate w skrobię: ziemniaki, groszek, fasola i kukurydza. Soki owocowe oraz:

• Mleko i jogurt

• Słodycze: miód, cukier stołowy, syrop, galaretki, słodycze, ciasta, ciastka, lody i puddingi

Dwie metody obliczania węglowodanów

System Jednostek Chleba - Istotą tej metody jest prezentacja produktów spożywczych w postaci porcji, z których każda zawiera 10 gram węglowodanów. Porcja zawierająca 10 gramów węglowodanów nazywana jest jednostką chleba (znana również jako jednostka skrobiowa, jednostka węglowodanów, substytut).

Obliczanie ilości węglowodanów - System ten polega na ważeniu produktów i obliczaniu ilości węglowodanów w każdej porcji. Głównymi narzędziami do obliczania węglowodanów są wagi kuchenne, etykiety na opakowaniach żywności, tabele kalorii żywności i książki z przepisami z cotygodniowymi menu. Odżywianie w cukrzycy, zarówno typu 1, jak i typu 2, może opierać się na specjalnych dietach, z których wiele okazało się skuteczne. Jednak przed wypróbowaniem nowego planu posiłków należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Żywność o niskim IG

Niektóre osoby z cukrzycą uważają, że dieta o niskim indeksie glikemicznym (GI) może pomóc obniżyć poziom hemoglobiny glikowanej. Zastąpienie pokarmów o wysokim IG pokarmami o niskim IG pozwala uniknąć nagłego uwolnienia cukru do krwiobiegu po posiłku, co z kolei eliminuje skoki poziomu cukru we krwi. Żywność o wysokim IG to:

• Produkty z melasą, miodem i syropem kukurydzianym

• Białe pieczywo i produkty z białej mąki

• Ziemniaki, kukurydza i marchewka

• Biały ryż i biały makaron

• Frytki i popcorn

• Słodkie owoce (takie jak ananas, melon, banany)

Pokarmy o niskim indeksie glikemicznym są wolniej wchłaniane przez organizm i nie powodują gwałtownego wzrostu poziomu cukru po posiłku. Żywność o niskim IG:

• Wszystkie produkty zawierające substancje słodzące (takie jak aspartam, fruktoza i sacharyna)

• Pełnoziarnisty chleb żytni lub pszenny

• Orzechy, oliwki i ser

• Czerwone wino