Dieta pudełkowa: smaczne posiłki na wynos

Otyłość: jedna z częstszych chorób cywilizacyjnych

Aktualna dietetyka – pomijając skrajne przykłady – stawia nacisk na zdrowe żywienie. Świadomość społeczeństwa w tym zakresie znacząco wzrosła. Obecnie wielu z nas chętnie szuka tych rozwiązań, dzięki którym możliwe będzie cieszenie się dłużej zarówno świetnym samopoczuciem, jak i sprawnością. Tym, co pomaga osiągnąć sukces jest z całą pewnością dieta pudełkowa.

Zainteresowanie dietą pudełkową jest coraz większe. Mówiąc o diecie pudełkowej, warto jednak rozróżnić dwa pojęcia. Dietą pudełkową możemy określać posiłki, które przygotowujemy samodzielnie, a następnie umieszczamy w pudełku po to, aby wygodnie zabrać je ze sobą na wynos. Dieta pudełkowa to także catering dietetyczny, czyli usługa, której popularność jest obecnie ogromna. Co ciekawe, na catering dietetyczny sięgają dzisiaj już nie tylko mieszkańcy dużych miast, ale także ci, którzy mieszkają w niewielkich miejscowościach

.Zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, która wersja pudełek jest lepsza, warto w kilku słowach powiedzieć o tym dlaczego jest to zjawisko pozytywne.

Czy dieta pudełkowa jest cool?

Z całą pewnością dieta pudełkowa to cały szereg korzyści. Jest to zjawisko fenomenalne, które staje się coraz bardziej powszechne. Okazuje się, że zarówno kanapki, jak i całe obiady zabieraliśmy do pracy lata temu. Z całą pewnością media miały w tym swój udział. To, co stosowaliśmy od lat dzisiaj stało się trendem dietetycznym. Nie jest przesadą stwierdzenie, że dzisiaj osoba, która ma pudełko w torbie jest po prostu cool.

Kiedy posiłek wywołuje wstyd

Mimo tego, że mania pudełkowa cały czas rośnie, ilość posiłków w ciągu dnia dla wielu osób nadal jest problemem. W najlepszym wypadku sięgamy po trzy posiłki. Typową praktyką jest spożywanie w domu śniadania, a następnie jedzenie obiadokolacji około godziny 17 – 18 już po powrocie do domu. Przyczyn takiego modelu odżywiania jest wiele. Często kryje się za tym lenistwo, brak czasu, obawy przed opinią innych, a także niechęć do tego, aby w plecaku bądź torbie umieszczać sobie dodatkowy ciężar.

Jeśli chodzi o obawę przed opinią innych, to jest to czynnik, który często pojawia się w szkołach. Jeszcze na studiach mieliśmy okazję rozmawiać z chłopcem, który nie zabierał posiłków do szkoły tylko dlatego, że koleżanki i koledzy się z niego śmiali. Jeszcze kilka lat temu pojemniki śniadaniowe były uważane za coś absolutnie normalnego. Nie miało większego znaczenia, czy znajdowała się w nich kanapka, czy coś innego. Wyjęcie takiego pojemnika z posiłkiem w nikim nie wywoływało śmiechu. Dzisiaj coraz chętniej sięgamy po batoniki oraz inne gotowe przekąski.

Pudełka to wiele korzyści zdrowotnych

Dieta pudełkowa ma zagwarantować nam większą ilość posiłków, a także ich różnorodność. Jej stosowanie to wyeliminowanie uczucia głodu, nadmiernych wahań cukru we krwi. Jest dobrym wyborem, jeśli chcemy mieć pewność, że w ciągu dnia nie zabraknie nam energii, a nasza zdolność koncentracji uwagi będzie na wysokim poziomie. Badania, którymi objęte były dzieci jasno pokazują, że regularne spożywanie posiłków skutecznie chroni przed nadwagą oraz otyłością, a także pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu stężenia LDL. Ważne jest jednak to, jaką jakość mają posiłki. Decydując się na pudełka, możemy zabrać ze sobą coś więcej niż tylko kaszę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na sałatkę, owsiankę bądź kaszę z warzywami. Tym samym rośnie jakość posiłków, organizm otrzymuje więcej błonnika, witamin, minerałów oraz fitoskładników, które niezbędne są do utrzymania zdrowia.