Gluten czy szkodzi?

Gluten to specjalne białko roślinne występujące we wszystkich odmianach jęczmienia, żyta i pszenicy. Składa się z dwóch rodzajów białka: gluteniny i gliadyny. Po podgrzaniu białka glutenu tworzą elastyczną sieć, która może rozciągać i zatrzymywać gaz, zapewniając optymalne rozluźnienie lub zwiększanie i utrzymywanie wilgoci w chlebie, makaronie i innych podobnych produktach.

Nietolerancja glutenu

Nietolerancja glutenu nazywana jest celiakią. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której organizm nie jest w stanie przyswajać glutenu. W efekcie naruszona zostaje integralność ścian jelita cienkiego, co prowadzi do problemów z przyswajaniem witamin i minerałów. Choroba ta dotyka około 1% ludzi na świecie. Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób autoimmunologicznych, dokładna przyczyna celiakii pozostaje niejasna, ale istnieją statystyczne dowody na predyspozycje genetyczne. Lekarze badają leki kontrolujące celiakię, ale dieta bezglutenowa pozostaje najskuteczniejszym sposobem zwalczania tej choroby.

Gdzie jest zawarty gluten

Gluten znajduje się w wielu pełnych i przetworzonych produktach spożywczych, w tym: Zboża: pełnoziarniste, otręby pszenne, jęczmień, żyto, pszenżyto, orkisz, kamut, kuskus, farro, kasza manna, kasza bulgur, farina, samopszy, twarde ziarna, kiełki pszenicy, pszenica, maca, mir (skrzyżowanie pszenicy i żyta). Przetwory zbożowe: krakersy, pieczywo, bułka tarta, makaron, seitan, makaron pszenny soba, niektóre burgery wegetariańskie, herbatniki, wypieki. Inne potrawy i napoje: słód jęczmienny, ocet słodowy, sos sojowy, niektóre sosy do sałatek, sosy lub sosy zagęszczone mąką, rosół i niektóre buliony, niektóre mieszanki przypraw, chipsy smakowe, piwo, niektóre wina. Ponieważ gluten jest często używany w przetwórstwie żywności jako zagęszczacz lub stabilizator, można go znaleźć w wielu różnych gotowych do spożycia produktach spożywczych. Producenci zaznaczają to na opakowaniu, dlatego przed zakupem przeczytaj skład. Poza tym wiele zależy od produkcji i transportu produktów. Na przykład czysty owies nie zawiera glutenu, ale często jest przetwarzany na tych samych maszynach co pszenica. Jednocześnie w zbożach może pojawić się znikoma ilość glutenu.

Produkty bezglutenowe

Dieta bezglutenowa polega na wyeliminowaniu niektórych pokarmów. Dieta może zawierać:

• ryż, proso, amarantus, komosa ryżowa, orkisz i kasza gryczana;

• rośliny strączkowe;

• kukurydza;

• ziemniaki;

• soja;

• orzechy;

• mięso i ryba;

• mleko i sery.

Mity i prawdy o glutenie

Celiakia jest chorobą genetyczną: to prawda. Osoby z celiakią mają jeden lub oba z dwóch specyficznych genów: HLA DQ2 i DQ8. Jednak nawet jeśli masz co najmniej jeden z tych genów, tak jak 40% ludzi, nie oznacza to, że rozwinie się u ciebie celiakia.

Gluten jest szkodliwy tylko dla osób cierpiących na celiakię: mit

Wrażliwość na gluten nie jest chorobą trzewną, ale powszechną. Wyraża się objawowymi bólami jelit i głowy, wzdęciami, chronicznym zmęczeniem, egzemą i depresyjnymi zaburzeniami psychicznymi. Według artykułu opublikowanego w październiku 2017 roku w World Journal of Gastroenterology, nawet 6% populacji USA cierpi na te objawy podczas spożywania żywności zawierającej gluten.

Wszystkie potrawy zawierające gluten są złe: mit

Oprócz opisanych powyżej przypadków białko to nie powoduje znaczących szkód zdrowotnych, a bogata w nie żywność może stać się podstawą zdrowej i zdrowej diety. Pełne ziarna zawierające gluten, takie jak jęczmień i żyto, dostarczają zdrowego błonnika, witamin i mikroelementów. Płatki owsiane są oficjalnie bezglutenowe, ale uprawia się je na ziemi obok innych ziaren, więc jest w nim możliwość białka.

Utrata masy ciała bez glutenu: prawda

Rzeczywiście, jeśli odrzucisz gluten, będziesz musiał wyeliminować wiele niezdrowych artykułów fast food: przemysłowe wypieki, hot dogi, hamburgery i przekąski. Gluten znajduje się w wielu deserach i zbożach kupowanych w sklepach. Uważne przeczytanie składu prowadzi do zmniejszenia spożycia dużych ilości nadmiernej wysokokalorycznej żywności, co prowadzi do utraty wagi.