Co to jest gluten?

Gluten to białko roślinne występujące w zbożach (pszenicy, żyto, jęczmieniu i owsie, które również zawiera białko podobne do glutenu).

Gluten

Zwykle gluten jest całkowicie rozkładany i wchłaniany w jelicie cienkim. Jednak jeśli gluten nie zostanie całkowicie rozłożony, gromadzi się na ścianach jelita cienkiego i niejako skleja kosmki, które tam się znajdują. Kosmki jelita cienkiego, są potrzebne do przyswajania składników odżywczych z pożywienia. Kiedy kosmki sklejają się, jelito po pierwsze gorzej przyswaja pokarm, co prowadzi do różnych zaburzeń jelitowych, a co najważniejsze - do niedoboru witamin i minerałów. Po drugie, z biegiem czasu rozwija się stan zapalny jelita cienkiego, a po nim reakcje autoimmunologiczne - czyli organizm zaczyna sam siebie atakować, niszcząc własne komórki. Ponieważ gluten skleja kosmki jelitowe, witaminy i minerały są mniej wchłaniane, co może prowadzić do anemii, niedoboru witamin. Objawami niedoboru minerałów są słabe zdrowie włosów i paznokci, tachykardia, drażliwość (z niedoborem magnezu). Kolejną oznaką nietolerancji glutenu jest egzema. Celiakia to choroba dziedziczna rozpoznawana u niemowląt, w której nawet śladowe ilości glutenu w żywności mogą powodować poważne problemy. Jednak w ostatnich latach lekarze coraz częściej diagnozują „nietolerancję glutenu” - jest to stan, w którym człowiek może oczywiście spożywać pokarmy zawierające gluten, ale to stopniowo niszczy jego organizm.

Diagnoza

Diagnoza enteropatii glutenu, czyli innymi słowy nietolerancji glutenu, nie jest łatwa do postawienia. Najpierw należy wykonać badanie krwi na obecność przeciwciał przeciwko gliadynom (to inna nazwa glutenu z pszenicy). Jeśli wskaźniki przekroczą normę, lekarz może podejrzewać chorobę. Jednak do dokładnej diagnozy potrzebny jest drugi krok - biopsja jelita cienkiego. Alergia na gluten niekoniecznie musi oznaczać ciężką biegunkę; osobie mogą przeszkadzać, powiedzmy, fermentacja, wzdęcia, ból lub zaparcia. Te same objawy mogą występować przy zapaleniu trzustki lub, powiedzmy, zespole jelita drażliwego.

Gdzie jest gluten?

Mówiąc najprościej, musisz wyeliminować z diety pokarmy zawierające gluten i zobaczyć, jak reagują na to jelita. Dobra wiadomość jest taka, że po wyeliminowaniu glutenu nie tylko znikają nieprzyjemne objawy, ale również kosmki jelitowe są prawie całkowicie odbudowane. Obecnie gluten jest dodawany do ogromnej liczby produktów spożywczych. W jogurtach sprzedawanych w dziale zdrowej żywności, w batonach z działu dietetycznego, w płatkach śniadaniowych, sosach, kiełbasach i kiełbasach. Nie wspominając o chlebie i makaronie. Problem z glutenem nie polega na tym, że faktycznie występuje on w zbożach. A faktem jest, że suchy gluten uzyskany z tych właśnie zbóż jest dodawany do produktów w dużych dawkach - w chlebie gluten może zawierać nawet 50-60% ze względu na dodany suchy gluten, a nie ten, który był pierwotnie zawarty w pszenicy. Suchy gluten ma identyczny skład jak gluten znajdujący się w mące, z której jest wykonany. Zatem problem z gotowymi produktami nie dotyczy glutenu, ale ilości. Nawet jeśli starasz się jeść zdrową żywność, gluten czai się na każdym kroku. Nie ma prawa, które zmusiłoby producenta do wskazywania zawartości glutenu na opakowaniu - w przeciwieństwie do zawartości np. tłuszczu czy cukru. Ostatnio coraz częściej stawia się diagnozę nietolerancji glutenu właśnie dlatego, że ilość glutenu w diecie wzrosła dziesięciokrotnie w porównaniu do czasów, gdy kupowaliśmy mniej gotowych potraw. Stąd moda na dietę bezglutenową. Drugim powodem, dla którego może wystąpić tak zwana alergia na gluten, jest niedawno przeniesiony wirus jelitowy. W obu przypadkach lekarz zaleca wyłączenie z diety pokarmów zawierających gluten na okres min. miesiąca.