Dla kogo gluten jest szkodliwy?

Jedzenie jest dla nas jednym z głównych źródeł energii. Jednak czasami może stać się trucizną, która osłabia naszą odporność i zakłóca pracę mózgu. Nawet najbardziej znane potrawy mogą zawierać takie „niezdrowe” składniki. Jednym z tych produktów jest gluten. Gluten to białko składające się z cząsteczek gluteniny i gliadyny. Gluten można nazwać „lepkim białkiem”, który nadaje żywności jednolitą konsystencję. Na przykład dzięki niemu ciasto staje się elastyczne podczas pieczenia chleba. Gluten jest dość trudny do strawienia. Jeśli gluten dostanie się do organizmu w nadmiarze, może podrażniać kosmki jelitowe i ogólnie wpływać na proces trawienia.

Gdzie jest gluten?

Najpopularniejszym i najczęściej używanym produktem zawierającym gluten jest chleb. Co ciekawe, gluten można znaleźć nie tylko w żywności, ale także w różnych kosmetykach. Pszenica, żyto i jęczmień, a także produkty z tych ziaren to najczęstsze źródła glutenu. Do tej listy można dodać kaszę mannę, kaszę bulgur, orkisz, słód, kamut. Jako dodatek gluten jest stosowany w piwie, sosie sojowym, różnych keczupach, zupach konserwowych, kostkach bulionowych, mrożonych warzywach, a nawet lodach. Gluten można również znaleźć w wypiekach, makaronach, substytutach kawy i napojach czekoladowych.

Nietolerancja glutenu

Udowodniono naukowo, że stosowanie glutenu spowalnia aktywność mózgu. Ponadto u niektórych osób może rozwinąć się celiakia. Wtedy ważne jest nie tylko wyeliminowanie glutenu, ale także znalezienie zdrowych substytutów. Celiakia jest chorobą genetyczną o podłożu autoimmunologicznym. Istnieje kilka objawów celiakii i nadwrażliwości na gluten, od skurczów, biegunki, bólu kości i stawów po bóle głowy i zmęczenie. Alergia na pszenicę objawia się swędzeniem i pokrzywką. Alergicy muszą całkowicie wyeliminować z diety wszystkie rodzaje pszenicy. Jedynym sposobem leczenia osób z celiakią jest ciągłe przestrzeganie diety bezglutenowej. Osoba z celiakią ma wrodzoną lub nabytą wrażliwość na gluten.

Cechy diety bezglutenowej

Osoby, które nie cierpią na nadwrażliwość na gluten, nie muszą całkowicie pozbawiać się żywności zawierającej gluten. Możesz po prostu znaleźć zdrowe zamienniki większości z nich. Natomiast jeśli zdiagnozowano u ciebie celiakię lub nabytą nadwrażliwość, to musisz całkowicie wyeliminować gluten z diety. Stosując dietę bezglutenową, będziesz musiał unikać zbóż i produktów z nich pochodzących, takich jak chleb, makaron, bezglutenowe wypieki, sosy, sosy sałatkowe i zupy w puszkach. Aby zrozumieć, jak wpływa na ciebie gluten, musisz go całkowicie wyeliminować na 3 tygodnie, a następnie spożywać pokarmy zawierające gluten w 3 posiłkach. Jeśli po spożyciu glutenu czujesz się zmęczony, śpiący, a twoja twarz jest spuchnięta, najprawdopodobniej gluten nie jest odpowiedni dla twojego organizmu. Zastąpienie żywności zawierającej gluten zdrowszymi alternatywami z pewnością pomoże ci poczuć się lepiej. Ważne jest, aby nie zapomnieć o witaminach i minerałach, przeciwutleniaczach i błonniku, warzywach i owocach, wysokiej jakości tłuszczach i białkach. Jedzenie bezglutenowe jest odpowiednie dla osób, które mają:

• wrażliwość na gluten i słabe trawienie;

• trudności z wagą;

• wzdęcia;

• biegunki;

• bóle głowy i brak energii;

• problemy skórne;

• zgaga;

• depresja;

• niedokrwistość;

• zaburzenia odżywiania;

Dieta

Jedną z najbardziej podstawowych potraw, które można zastąpić w diecie, jest mąka. Zwykłą mąkę można zastąpić roślinami strączkowymi (groszek, ciecierzyca itp.), ryżem, kaszą gryczaną, kukurydzianą lub ziemniaczaną, do pieczenia można również użyć skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej. Włącz do diety: kukurydzę, kaszę kukurydzianą, grykę, płatki i owsiankę gryczaną, ryż biały i brązowy, płatki ryżowe, kaszę jaglaną, mąkę lnianą i amarantusową, mąkę kukurydzianą i makaron ryżowy, orzechy (migdały, orzeszki ziemne, orzechy włoskie, orzechy nerkowca itp. ) itp.).