Nowy trend wśród Polaków – catering dietetyczny

Czym właściwie jest dieta pudełkowa? Jest to zbilansowany pod względem odżywczym posiłek składający się z 5 dań - śniadanie, poranna przekąska, obiad, podwieczorek i kolacja, które przygotowuje dla nas dietetyk.

Czy można schudnąć dzięki diecie pudełkowej?

Dieta pudełkowa nauczy cię jeść regularnie, mniejsze porcje i częściej. Przy takim sposobie odżywiania nie powinieneś odczuwać głodu, a jednocześnie otrzymujesz wystarczającą ilość składników odżywczych i nie czujesz się zmęczony. Efekt utraty wagi jest trwały, bez późniejszego efektu jo-jo. Jak już wspomniano, przy odpowiednio dobranej diecie pudełkowej nie powinno się być głodnym. Po tygodniu organizm jest już „zaprogramowany” na określoną objętość diety, która zawiera zbilansowane proporcje składników odżywczych. Dieta pudełkowa może zapewnić utratę wagi 0,5 - 1 kg na tydzień. W niektórych przypadkach szybsza utrata masy ciała może być szkodliwa. Początkowo utrata masy ciała przebiega szybciej i zależy to również od wagi początkowej.

Podstawowe zasady diety pudełkowej

Jemy kilka razy dziennie w mniejszych porcjach. Optymalna ilość posiłków to 5 dla osób pracujących fizycznie - 6. Dobrze jest nauczyć się spożywania pojedynczych posiłków mniej więcej o tej samej porze dnia. Jemy mniej kalorii niż spalamy. Kobiety powinny otrzymywać około 5 000 kJ dziennie, a mężczyźni 7 000 kJ. Dieta powinna być zbilansowana, tj. że powinna mieć wystarczającą ilość tłuszczów, białek i węglowodanów w odpowiednich proporcjach, a także wystarczającą ilość witamin, minerałów i błonnika. Pijemy wystarczająco dużo płynów.

Zalety

Dieta pudełkowa to odpowiedni sposób na zdrową utratę wagi. Pięć zbilansowanych pod względem odżywczym porcji świeżo przygotowanej żywności jest dostarczanych do domu dziennie. Diety są opracowane przez dietetyka tak, aby redukcja wagi była stopniowa, naturalna i pod kontrolą. To utrata wagi, która ma trwałe rezultaty. Większość dostawców stara się używać jak najmniej konserwantów i chemikaliów. Zainteresowani mogą wybierać spośród kilku propozycji menu o różnych wartościach kalorycznych. Dieta musi odpowiadać indywidualnym potrzebom. Aby posiłki były świeże, część żywności pochodzi od lokalnych dostawców. Produkty egzotyczne kupowane są bezpośrednio od importerów. Jedzenie przygotowywane jest metodą klasyczną. Bez niezdrowych, półproduktów. Często jest stosowana żywność ekologiczna, sól morska, świeże zioła, gotowanie na parze, oliwa z oliwek. Postępuje się zgodnie z procedurami gotowania, aby zminimalizować utratę witamin i składników odżywczych. Posiłki pakowane są w jednorazowe plastikowe pudełka. Smaki nie mieszają się podczas transportu. Pudełka są zamykane pod wpływem wysokiej temperatury i zapakowane w cienką folię. Każde opakowanie oznaczone jest naklejką, dzięki czemu wiemy, czym jest przekąska. Każdemu daniu towarzyszą informacje, jeśli chodzi o wartości odżywcze, aby było bardzo jasne, co i jak potrzebujemy podgrzać. Dieta zawiera więcej białka i mniej węglowodanów. Wszystkie węglowodany mają najniższy możliwy indeks glikemiczny. Dostawa odbywa się codziennie o ustalonej godzinie.

Jak zapisać się na dietę pudełkową ?

Jeśli zdecydujemy się na taką dietę, musimy skontaktować się z odpowiednią firmą. Następnie wybierasz odpowiedni tryb oraz ustalane jest miejsce i czas dostawy. Można też osobiście skonsultować się z dietetykiem. Po pierwszym tygodniu sprawdza się, czy porcja i pokarm są odpowiednie. Tryb można przerwać w dowolnym momencie. Konieczne jest codzienne spożywanie pięciu porcji. Jedzenie przygotowywane jest z myślą o osobach, które raczej nie pracują ciężko fizycznie.