Jak wygląda życie z cukrzycą?

Jeśli zdiagnozowano u ciebie cukrzycę, to prawdopodobnie nauczyłeś się już mierzyć poziom cukru (glukozy) we krwi i poznałeś podstawowe zasady leczenia cukrzycy. Jednak to nie wszystko. Najprawdopodobniej będziesz musiał stawić czoła i poszukać odpowiedzi na pytania dotyczące wpływu cukrzycy na codzienne życie.

Cukrzyca

Niezależnie od tego, czy zdiagnozowano u ciebie cukrzycę typu 1, cukrzycę typu 2, czy nawet cukrzycę ciążową, zrozumienie choroby i dostępnych opcji leczenia ma kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia cukrzycy. Równie ważne jest zrozumienie potrzeby wykonywania rutynowych zadań na co dzień, a także zrozumienie ewentualnych trudności, z którymi będzie trzeba się borykać na co dzień. Obecnie współczesna medycyna nie wie, jak całkowicie wyleczyć cukrzycę, ale przy odpowiedniej opiece i terapii można z nią żyć wiele lat przy minimalnych komplikacjach. Obecnie istnieje wiele grup wsparcia, materiałów informacyjnych i poradnictwa dostępnych dla diabetyków - poświęć trochę czasu na poznanie cukrzycy, możliwych powikłań i interwencji, które mogą pomóc wyeliminować ryzyko takich powikłań.

Leczenie

Leczenie cukrzycy i minimalizowanie skutków choroby jest absolutnie możliwe. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę typu 1 lub insulinozależną typu 2, pierwszą rzeczą, z którą musisz się zapoznać, są metody podawania insuliny. Zrozumienie, jak działają produkty dla diabetyków, pozwoli ci wybrać ten najlepiej pasujący do twojego stylu życia, co z kolei ułatwi ci przejście przez proces adaptacji. Ponadto na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, które ułatwią ci życie z cukrzycą, takich jak systemy ciągłego monitorowania stężenia glukozy i glukometry. Musisz też zacząć monitorować swoją dietę. Liczenie węglowodanów to skuteczna metoda prawidłowego obliczenia dawki insuliny. Ważne jest też regularne sprawdzanie poziomu glukozy we krwi. Tutaj z pomocą przychodzą glukometry i systemy ciągłego monitorowania glukozy. Dodatkowo zaleca się:

• Stosowanie zbilansowanej diety.

• Ćwicz 30 minut dziennie.

• Staraj się ograniczać liczbę stresujących sytuacji.

• Zadbaj o zdrowy sen.

Pomimo tego, że będziesz mógł prowadzić pełnoprawny tryb życia, nadal musisz zrezygnować z niektórych możliwych nawyków, ponieważ ich wpływ na organizm diabetyka różni się od wpływu na organizm zdrowej osoby. Niewskazane jest:

• Picie alkoholu w dużych dawkach;

• Przekąski między posiłkami

• Pomijanie posiłków

• Palenie;

• Stosowanie zabronionych substancji.

Normalne życie

Poza koniecznością niewielkich zmian w codziennej rutynie większość zaleceń dotyczy w równym stopniu osób chorych na cukrzycę, jak i osób zdrowych. W szczególności jest to zdrowy i zrównoważony tryb życia. Podejmując właściwe decyzje, zwłaszcza jeśli chodzi o ćwiczenia i dietę, możesz żyć z cukrzycą przez całe życie, jednocześnie zmniejszając ryzyko powikłań w dłuższej perspektywie. Ciągłe wprowadzanie drobnych poprawek jest integralną częścią rozpoczęcia życia z cukrzycą. Dorośli, u których po raz pierwszy zdiagnozowano cukrzycę, to zazwyczaj osoby o ugruntowanych nawykach. A jeśli na początku zmiany są trudne do zaakceptowania, to po pierwszych efektach zmieniają się priorytety u większości diabetyków i następuje adaptacja. Ponadto cukrzyca może wpływać na następujące aspekty twojego życia, takie jak:

• Dieta;

• Aktywność fizyczna;

• Ciąża;

• Przyjmowanie leków;

• Ogólne zdrowie.

Należy zauważyć, że problemy te dotykają nie tylko diabetyków - w takim czy innym okresie życia większość ludzi boryka się z ograniczeniami w diecie, a zdrowy tryb życia wymaga odrzucenia używek i przejścia na wlaściwe odżywianie.