Baza wiedzy

Nie tolerujesz mleka …
Wpis dodano: 10.02.2014

Menu bezmleczne

Menu to zawiera dania bez dodatku nabiału, czyli mleka krowiego oraz koziego, twarogów, serów, masła czy produktów zbożowych zawierających mleko w proszku. Dieta przeznaczona jest dla osób uczulonych na laktozę lub z podejrzeniem takiej alergii.

Ograniczenie spożywania produktów mlecznych może budzić obawy o dostateczne spożywanie wapnia, dlatego warto wiedzieć, że można go znaleźć w sezamie, migdałach, brokułach, jarmużu, brukselce, kalafiorze, kapuście pekińskiej, figach, które warto dodawać do codziennych posiłków.

Równie ważne jest spożywanie zmielonych nasion, które dostarczą nienasyconych kwasów tłuszczowych, wspierających układ odpornościowy, a tym samym uspakajających reakcje histaminowe.

Zamiast mleka krowiego można spożywać mleka zbożowe, ryżowe, owsiane, czasem sojowe.

Zamiast masła zwykłego, masła roślinne. Szczególnie cenne są te własnej roboty – np. masło migdałowe z tymiankiem.

Warto jest również zadbać o spożywanie produktów wspomagających florę bakteryjną jelit takich jak kiszonki, barszcz na zakwasie lub preparaty zawierające probiotyki wraz z prebiotykami. Dzięki nim zmniejszy się przepuszczalność jelit, która jest jedną z przyczyn alergii oraz nietolerancji pokarmowych.

Dla osób z alergiami pomocny jest czosnek, tymianek oraz pokrzywa. Mają działanie podobne do leków przeciwhistaminowych, zmniejszają stany zapalne.

Zwykle osoby nie trawiące laktozy mają problemy skórne, na które pomagają kąpiele w wodzie z dodatkiem rozgotowanych nasion siemienia lnianego. Taka kąpiel chroni podrażnioną skórę, pomagając jej odzyskać równowagę lipidową.

Zdarza się, że przy alergii na laktozę, pojawiają się również reakcje na inne produkty. Zachowaj uważność przy spożywaniu jajek oraz orzechów – sprawdź czy są przez Ciebie tolerowane.

Jeśli zauważysz niepożądane reakcje alergiczne na produkt podany w menu, możesz:
- wykluczyć go z diety
- skonsultować się z lekarzem
- w panelu użytkownika zmienić opcję menu standardowego na menu dla osób z alergiami
- skonsultować się z naszym dietetykiem za pomocą formularza kontaktowego.

W czasie infekcji, zapoznaj się z zaleceniami dietetyka na czas chorowania.